Bučna semena so med vsemi oljnimi semeni najbolj okusna in vsestransko uporabna. Bučna semena recepti so enostavni za pripravo, iz njih pa pridelujejo tudi nadvse cenjeno bučno olje. Semena iz buč so včasih veljala za hrano revežev, danes pa so pražene bučnice predvsem okusen in hranljiv prigrizek.
V bučnih semenih se skrivajo mnoge dragocene snovi, poleg ogljikovih hidratov moramo izpostaviti rastlinske beljakovine in mineralne snovi. Najpomembnejše učinkovine v bučnih semenih in tudi v bučnem olju so vitamin E, triptofan in vitamin B6. Bučna semena lahko kupimo že pripravljena za uživanje, ali pa jih pripravimo sami doma.
Kazalo
Bučna semena recepti
POMEMBNO!
Manj znana je uporaba bučnih semen za zdravje mehurja in prostate! Bučna semena so zato dodana k zeliščnim čajem, ki so namenjeni lajšanju težav, ki so povezana s sečili. Čaj uživamo pri težavah z mehurjem in prostati. Zeliščni čaj za zdravje sečil vsebuje poleg bučnih semen še koruzne laske, laske koprive, zlato rozgo in šipek.
Kako uporabljamo bučna semena?
Poznamo mnogo receptov, nekaj si jih bomo ogledali v nadaljevanju, nekaj besed pa bomo rekli o prekmurskem zelenem zlatu, bučnem olju. Naš namig: solato začinimo z hladno stiskanem bučnem oljem in z domačim jabolčnim kisom! Neprecenljivo!
Ligurska fokača z bučnimi semeni
Fokača je tradicionalna italijanska jed, ki so jo v starih časih uživali predvsem kmetje in vojaki. Za pripravo obroka za 4 osebe, potrebujemo naslednje sestavine:
- 2 veliki žlici bučnih semen
- malo grobe soli
- 1 veliko žlico hladno stiskanega olivnega olja
- 1 velika žlica makovih semen
- 35 gramov svežega kvasa
- 110 gramov polnozrnate moke
- 400 gramov bele moke, po želji jo lahko nadomestimo z konopljino moko
Najprej pripravimo kvas, tako da ga razpustimo v kozarčku mlačne vode. Zmešamo konopljino moko in polnozrnato moko, ter dodamo ščepec soli, makova semena in 1 žlico bučnih semen. Dodamo raztopljen kvas in žlico olivnega olja, ter zamesimo prožno testo, ki ga oblikujemo v štručko. T
esto damo vzhajati v topel prostor, kjer ni prepiha. Ko štručka naraste vsaj še za enkrat, jo oblikujemo v pomokan pekač. Testo premažemo z preostalim olivnim oljem in čez potresemo 1 žlico bučnih semen. Fokačo pečemo pri 200 stopinjah C, pečena je že po 10 minutah.
Pesto iz bučk in bučnih semen recept
Za bučkin pesto potrebujemo naslednje sestavine:
- 120 gramov bučnih semen
- 1 žlico pinjol
- 2 manjši bučki
- 3 velike žlice hladno stiskanega olivnega olja
- svež peteršilj
- 3 velike žlice naribanega ovčjega sira
- sol in poper
Bučke očistimo in jih narežemo na dolge, tanke rezine in jih na hitro popečemo na vroči plati. Pinjole in bučna semena dve minuti pražimo na žlici olivnega olja. Nato mešanico odstavimo z ognja in počakamo, da se ohladi. Medtem operemo peteršilj in ga damo v mikser.
Dodamo popražene pinjole in bučna semena, popečen bučke, nariban ovčji sir in preostalo hladno stiskano olivno olje. Vse sestavine miksamo, toliko časa, da dobimo kremasto maso. Po potrebi dodamo še malo olja in pesto je pripravljen za uporabo. Uporabljamo ga kot dodatek omakam za testenine ali ga namažemo na popečene kruhke.
Kako pripravimo pražene bučnice?
Bučna semena lahko kupimo kot prigrizek, že pripravljena in jih samo pohrustamo. Tisti, ki pa imajo doma nasajene buče, pa si jih lahko sami pripravijo.
Bučna semena recepti za pražene bučnice:
Bučo prerežemo in odstranimo vlaknati del s semeni. Pod tekočo vodo ločimo semena od mesa buče in nato semena čez noč namočimo v vodi. S tem se bo semenom okrepil okus in vlakna se bodo zmehčala. Ko zjutraj odlijemo vodo, semena položimo na čisto krpo, da se posušijo.
Semena lahko jemo surova ali pa jih popražimo. Bučna semena so najbolj primerna za zajtrk, dodamo jih lahko v muslije, jogurte ali pa jih pojemo skupaj z gozdnimi sadeži.
Kot prigrizek so primerna predvsem, kadar smo v stresu ali smo žalostni, saj učinkovini triptofan in vitamin B6, pomagata pri sintezi seratonina, ki ga poznamo tudi kot hormon sreče. Magnezij v semenih pa bo pomagal, da se bodo sprostile naše mišice in celo živčevje. (1)
Bučna semena za zdravje
Bučna semena vsebujejo veliko rastlinskih beljakovin, ki poleg drugih blagodejnih lastnosti, tudi upočasnjujejo absorpcijo sladkorjev, ki so odgovorni za nivo sladkorja v krvi. Bučna semena vsekakor ne redijo, pač pa so čudovit sopotnik shujševalnih diet
Ali bučna semena redijo?
Bučnice zavirajo pridobivanje telesne teže, pri shujševalni dieti jih moramo uživati v zmernih količinah. Poleg beljakovin, moramo omeniti tudi fitosterole, to so rastlinski hormoni, ki imajo velik vpliv na absorpcijo holesterola v črevesju in s tem občutno zmanjšajo količino škodljivih maščob v krvi.
Poleg vsega tega, pa so bučna semena tudi odličen vir maščobnih kislin omega 3, ki pomagajo vzdrževati pravilne ravni dobrega holesterola in zmanjšujejo presežek trigliceridov. Posebej pomembno je uživanje bučnih semen v menopavzi, saj močno blažijo težave v tem obdobju, poleg tega pa delujejo protivnetno in antioksidativno.
Bučna semena kalorije – PREVIDNO!
Kljub vsem čudovitim lastnostim, ki jih imajo bučna semena, moramo biti pri uživanju previdni, posebej če smo na shujševalni dieti. Bučna semena imajo namreč kar nekaj kalorij, na 10 gramov naštejemo kar 55 kcal. Zato bodimo pri uživanju previdni! Dnevno je dovolj, če pojemo največ 25 gramov bučnih semen, več že lahko poveča našo telesno težo.
Bučno olje je bogato z dobrimi maščobami
Iz bučnih semen pridobivajo izredno dragoceno bučno olje, ki je prava zakladnica dobrih maščob. Dodajamo ga raznim solatam, dodamo pa ga lahko tudi v kakšno enolončnico ali k jedem na žlico.
Bučno olje vsebuje oleinsko in linolensko kislino, kar pomeni, da vsebuje malo škodljivih nasičenih maščob. Zaradi tega, je to olje odlično za preprečevanje ateroskleroznih obolenj.
Hladno stiskano bučno olje, je tudi bogat vir vitamina in antioksidanta, vitamina E. Vitamin E se v telesu pogumni brani pred napadi prostih radikalov, hkrati pa skrbi za zdravje kože.
Z mnogimi raziskavami so tudi dokazali, da redno uživanje bučnega olja znižuje raven slabega holesterola, medtem ko beta sitosteroli, skrbijo za upočasnjevanje absorpcije holesterola v črevesju. Bučno olje vsekakor spada med zdravo prehrano in ga moramo pogosteje vključiti na jedilnik.
Bučno olje pridobivajo s hladnim stiskanjem semen, s čimer v olju ohranijo vse blagodejne hranilne snovi. Olje moramo hraniti v temnem, hladnem in suhem prostoru, saj je precej pokvarljivo. Bučno olje je najbolje uporabljati surovo, predvsem za solate in kot dodatek k raznim jedem.
Za kuhanje ni primerno, saj toplota spremeni za zdravje dragocene snovi, ki se nahajajo v olju, čeprav drugače olje prenese tudi zelo visoke temperature.
Bučno olje v kozmetiki
Bučno olje je primerno tudi za uporabo v kozmetiki, najbolj poznana je uporaba bučnega olja za nego in regeneracijo las. V bučnem olju najdemo aminokislino kukurbitin, ki ima izredne čistilne lastnosti in zato tudi spodbuja rast las.
Vitamin E in vitamin C, delujeta protivnetno in hipolipidno, zato je bučno olje primerno za dodatek kremam za preprečevanje gubic na obrazu in za izdelke, ki uravnavajo proizvodnjo kožnega loja.
Bučna semena recepti za nego kože
Za nego kože, lahko uporabljamo tako bučna semena, kot tudi bučno olje. Semena se uporabljajo predvsem kot piling za kožo, medtem ko so v olju sestavine, ki kožo nahranijo in regenerirajo.
Bučna semena uporaba za mastno kožo in akne
Bučna semena pomagajo blažiti težave pri trdovratnih aknah in močno izboljšajo videz kože. Za to je predvsem odgovoren cink, ki deluje protibakterijsko in protivnetno. Cink tudi preprečuje pretirano proizvodnjo kožnega loja, zato znanstveniki domnevajo, da hudo mozoljavost lahko povzroča tudi pomanjkanje cinka.
Maska za obraz za razdraženo kožo z bučnimi semeni
Maska za obraz iz bučnih semen je namenjena pomirjanju razdražene kože in pomaga pri globinskemu čiščenju kože.
Bučna semena recepti za pomirjevalno masko:
Veliko žlico bučnih semen zmeljemo v električnem mešalcu in dodamo lonček navadnega jogurta. Dobimo kompaktno maso, ki jo nanesemo na očiščen obraz. Masko na obrazu pustimo 20 minut, v tem času lahko kožo nežno masiramo. Nato masko speremo s toplo vodo, nato pa obraz na hitro oplaknimo še z mrzlo vodo, da pospešimo cirkulacijo.
Hladno stiskano bučno olje za masažo suhe kože
Bučno olje lahko uporabimo tudi za masažo dehidrirane in izsušene kože. Lonček bučnega olja segrejemo in ga nanesemo na predele, ki jih želimo masirati. Olje lahko nanesemo tudi na obraz, ter na predele, kjer koža rada poka. To so predvsem pete, kolena in komolci. Olje iz bučnih semen bo kožo nahranilo, navlažilo in zmehčalo.
Krema za telo iz hladno stiskanega bučnega olja
Recept za kremo iz bučnega olja sestavine:
- 2 žlici hladno stiskanega bučnega olja iz ekološke pridelave
- 1 mandljevega olja
- 1 žlica medu
Vse sestavine dobro premešamo in dobili bomo čudovit koncentrat hranil za kožo. Kremo nanesemo na telo pred tuširanjem in pustimo učinkovati najmanj 15 minut. Nato stopimo pod tuš in kremo speremo z mlačno vodo. Sledi tuširanje, nekaj časa se tuširamo izmenoma z vročo in zelo mrzlo vodo. Tuširanje zaključimo z mlačno vodo in se takoj zavijemo v veliko brisačo in nato še v odejo in gremo počivati na najmanj eno uro.
Zanimivosti o bučah
Bučna semena pridobivamo iz buč, ki so prava zakladnica raznih vitaminov in mineralov, predvsem pa so lahko prebavljive in so primerne za dietično hrano. V bučah je veliko vode in vlaknin, zato je ta jesenska dobrota primerna tudi za hujšanje in blago razstrupljanje telesa in jeter.
Karoteonidne snovi v bučah sodelujejo pri pospeševanju tvorbe naravnih encimov za razstrupljanje in tako uspešno pomagajo izločati iz telesa strupene snovi.
Vsekakor pa so buče močan diuretik, zato so že dogo poznano naravno zdravilo pri težavah s prostato in pri vnetju sečil. Učinkovine v bučah nas ščitijo pred prostimi radikali in s tem krepijo imunski sistem. Fitosterini v buči znižujejo povišan holesterol, cel sadež pa deluje pomirjevalno na črevesje.
Oglejte si še več o bučna semena recepti:
Ključne besede v članku: bučna semena recepti, bučna semena, bučno olje