Izdelava naravne kozmetike za nego obraza

Izdelava naravne kozmetike za nego obraza

naravna kozmetika za obraz
NARAVNA NEGA KOŽE! POGLEJ VEČ!

Naravna kozmetika za obraz je vse bolj priljubljena, saj ne vsebuje škodljivih dodatkov, ki jih v kozmetične izdelke dodajajo za daljšo obstojnost. Naravni izdelki za nego kože so vsekakor bolj varni za uporabo in prijazni koži.

Zeliščne kreme lahko pripravimo tudi sami doma, saj ne potrebujemo posebnih pripomočkov, razen teh, ki jih uporabljamo v kuhinji. Bolj higienično je seveda, če imamo za izdelavo domače kozmetike ločeno posodo, saj lahko očesu nevidni ostanki hrane vplivajo na kozmetične izdelke.

Naravna kozmetika za obraz

Za izdelavo domačih krem niso primerne kovinske posode, najbolje je, da uporabimo lončeno ali stekleno posodo. Za mešanje uporabimo leseno kuhalnico, potrebovali pa bomo tudi visok lonec iz plastične mase, ki ga bomo uporabili za vodno kopel. Za izdelavo krem in mazil uporabimo samo sveže sestavine.

Zelišča nabirajmo sproti in kolikor jih potrebujemo, rastlinska olja pa kupujmo sveža in hladno stiskana. Ko pripravimo kremo, mora biti smetanasta in dobro mazljiva. Kadar ni takšna, jo lahko na vodno kopeli ponovno segrejemo in jo hladno še enkrat dobro premešamo ali stepemo.

Preverjeni recepti za pripravo naravne kozmetike

Najbolj priljubljene kreme, ki jih delamo sami doma, so ognjičeva krema, timijanova krema, sivkino mazilo in razna mazila z dodatkom drugih zelišč in sadja. Za nego kože se že stoletja uporabljajo zeliščna mazila. Za naravno zeliščno mazilo, uporabimo samo naravne snovi, praviloma brez kemičnih dodatkov.

Za oljno osnovo uporabimo čista rastlinska olja, maščobe, zeliščne ekstrakte in eterična olja. Ker te kreme ne vsebujejo konzervansov, jih moramo hraniti v temnem in hladnem prostoru, najbolje v hladilniku.

Timijanova krema za nego nečiste kože

Vrtni timijan deluje razkuževalno in uničuje bakterije, zato ga pogosto uporabljamo pri izdelkih naravne kozmetike. Tudi uživanje timijanovega čaja, pomaga odpraviti nečisto kožo. Timijan lahko uporabimo tudi za obkladke pri udarninah, zninih in ranah.

Glavne učinkovine v timijanu so eterična olja, ki vsebujejo thymol karvakrol, p-zymol, l-pinen, menthen in borneol. Za izdelavo timijanove kreme za nego nečiste kože, potrebujemo naslednje sestavine:

  • 15 gramov čebeljega voska
  • 10 gramov kokosovega masla
  • 50 gramov mandljevega olja
  • 30 gramov olja pšeničnih kalčkov
  • 60 gramov timijana (naredimo poparek)
  • 0,5 grama boraksa ( boraks lahko kupimo v lekarni, vendar ga ne smemo uživati – PREVIDNO)

Čebelji vosek in kokosovo maslo stopimo na vodni kopeli. Dodamo mandljevo olje in olje pšeničnih kalčkov in še nekaj pustimo na vodni kopeli, dokler ne dobimo bistre mase. Medtem poparimo pest posušenega timijana s skodelico vrele vode. Pustimo stati deset minut in nato precedimo.

V vroč timijanom poparek dodamo boraks in počakamo, da se raztopi. Poparek dodamo masi in mešamo toliko časa, da se ohladi. Kremo lahko mešamo ročno ali z mešalnikom. Mešanico pustimo nekaj časa počivati, nato jo z leseno kuhalnico še enkrat premešamo in z njo napolnimo steklene lončke.

Sivkina krema za obraz

Sivka, Lavandula officinalis, vsebuje mnoge dragocene učinkovine. Najbolj pomembna so eterična olja, rožmarinova kislina, nerol, kumarin, glikozidi, saponini, čreslovine in grenčine. Sivka čisti kožo, uničuje bakterije in pomirja kožo, ter cel organizem. Izdelki iz cvetov sivke so primerni za za čiščenje mastne in aknaste kože.

Naravne kreme iz sivke celijo rane, pospešujejo krvni obtok, posebej na lasišču. Notranje sivka blaži krče in pomaga pri blagi depresiji. Poparek iz sivke uporabljamo tudi za izpiranje in grgranje pri ustnem zadahu.

Sivkina krema za občutljivo kožo: potrebujemo naslednje sestavine:

  • 10 gramov lanolina
  • 5 gramov cetilnega alkohola
  • 70 gramov vazelina
  • 15 gramov olivnega olja
  • 100 gramov destilirane vode
  • 5 kapljic sivkinega olja

Lanolin, cetilni alkohol, vazelin in olivno olje, raztopimo na vodni kopeli. Destilirano vodo segrejemo in jo med močnim mešanjem počasi dodajamo mešanici. Mešamo toliko časa, da se krema ohladi, nato z njo napolnimo steklene kozarčke.

Losjon za obraz po starem receptu

Losjon je nemastna tekočina, ki jo uporabljamo ga za čiščenje in osvežitev kože. Neguje tudi podkožna tkiva in hkrati poživlja in zdravi kožo. Domači losjon običajno izdelamo v večjih količinah in za daljšo uporabo. Za hitrejšo uporabo, pa lahko za osvežitev obraza uporabimo obrazne vodice, ki jih pripravimo iz zelišča, sadja ali zelenjave, ki rastejo na našem vrtu. Idealno sredstvo za nego obraza je svež korenčkov sok, kumarični sok, paradižnikov sok, čaj iz poprove mete ali sveža sladka smetana.

Domači kozmetični izdelki, ki jim dodamo mlečne izdelke, so dober tonik za suho kožo. Za mastno in nečisto kožo pa uporabimo paradižnik, jagode ali kumarice. Za osvežitev obraza si lahko sami pripravimo tudi dišeče, osvežujoče vode, kot je rožna voda ali voda iz oranžnih cvetov. Pri izdelavi vode za obraz, so najbolj pomembna zelišča.

Njihove vsestranske zdravilne lastnosti izkoristimo za nego kože, s tem da izberemo različna zelišča in jih dopolnimo z ustreznim vodnim dodatkom.

Šipkov losjon za nego obraza

Plodovi šipka vsebujejo veliko vitamina C, tanine, pektine, organske kisline in polifenole. Izvlečki iz šipka delujejo čistilno, uporabimo jih lahko tudi za obkladke za oči. Pri šipku uporabljamo cvetove in plodove. Naravna kozmetika pogosto vsebuje izvlečke iz šipka, zelo cenjen pa je tudi šipkov čaj.

Prgišče šipkovih cvetov, listov poljskega maka in krvavega mlečnika, namočimo za en dan v čisti studenčnici ( seveda, če jo imamo na voljo, drugače uporabimo prekuhano vodo).

Naslednji dan tekočino precedimo, losjon uporabljamo za nego aknaste kože.

Maska za obraz s šipkom

Šipkove plodove izluščimo in zgnetemo, ter nanesemo na obraz za nekaj minut. Že po kratkem času se bo koža na obrazu napela in zgladila. 

Sivkin losjon

Naravna kozmetika za obraz, je pogosto pripravljena iz cvetov sivke. Posušeni sivkini cvetovi v kombinaciji z naravnim jabolčnim kisom, s idealno pH vrednostjo pomaga pri obnavljanju naravnega kislega ovoja kože. Sivkin losjon kožo čisti, osvežuje in deluje rahlo antiseptično.

Skupaj z jabolčnim kisom, ki pospešuje prekrvavitev, ta losjon uporabljamo za nego mastne kože. Vato dobro prepojimo s losjonom in rahlo natremo obraz in vrat. Losjon uporabimo tudi po kopeli, saj deluje osvežujoče in poživlja. Za pripravo sivkinega losjona potrebujemo naslednje sestavine:

  • 10 gramov posušenih sivkinih cvetov
  • 100 gramov naravnega jabolčnega kisa
  • 100 gramov vode iz nepozebnika
  • 300 gramov vode

Najprej vodo prekuhavamo deset minut in jo nato ohladimo na telesno temperaturo. Sivkine cvetove stresemo s stekleno posodo s širokim vratom, ki se dobro zapira. Prelijemo jo s prekuhano vodo in jabolčnim kisom, tako, da so cvetovi prekriti.

Kozarec postavimo na toplo mesto za sedem dni, vmes vsebino večkrat pretresemo. Po potrebi dolijemo še prekuhane vode, drugače pa po enem tednu losjon precedimo, ga pomešamo z vodo iz nepozebnika in nalijemo v temne stekleničke.

Rožna voda za čiščenje obraza

Pripravki iz vrtnic so bili cenjeni že v srednjem veku, vendar so se mnoge kozmetične lastnosti vrtnice do danes že skoraj pozabile. Rožna voda ali rožni losjon, deluje osvežujoče in napne mlahavo kožo.

Kožo čisti, zapira pore in je uporabno čistilno sredstvo za vse vrste kože. Za pripravo rožne vode, potrebujemo naslednje sestavine:

  • 1 veliko pest posušenih cvetnih lističev vrtnice
  • 1/4 l belega vina

Sveže natrgane lističe vrtnice nekaj dni sušimo v senci. Belo vino segrejmo do 50 stopinj C, dodamo posušene liste vrtnice in segrevamo na nizki temperaturi približno deset minut, dokler tekočina ne zavre.

Vse skupaj prelijemo v porcelanasto posodo in pustimo namočeno čez noč. Naslednji dan tekočino precedimo, eno žlico tekočine posebej segrejemo in v njej po starodavnem receptu raztopimo galunski prašek. Vse skupaj dobro premešamo in prelijemo v temne stekleničke.

Galunski prašek se v medicini uporablja kot antiseptik in kot sredstvo proti potenju. V starih časih se je pogosto uporabljal za pripravo naravnih kozmetičnih pripravkov, vendar se je uporaba zmanjšala, ker lahko draži kožo. Rožno vodico seveda lahko pripravimo brez galunskega praška. (1)

Deli naprej