Čiščenje organizma na naraven način

Čiščenje organizma na naraven način

VARNI NASVETI ZA ČIŠČENJE TELESA! POGLEJ TU!

Čiščenje organizma ali razstrupljanje, pomeni, da bomo s posebno dieto ali spremembo jedilnika, iz telesa izločili vse snovi, ki nam škodujejo.

To so strupi, ki jih v telo vnašamo v obliki belega sladkorja, bele moke, strjenih maščob, raznih  hormonov, alkohola in kemičnih dodatkov.

Čiščenje organizma

Namesto škodljive hrane bomo telesu ponudili hrano, ki ga bo poživila in pomagala, da telo izloči vse toksine.

To je predvsem hrana, ki vsebuje vlaknine, grenčine, minerale, vitamine in beljakovine. Pri razstrupljanju telesa je najbolj pomembno, da že pri vsakdanjem prehranjevanju razvijemo občutek, kaj je zdrava hrana. Telo nam bo tudi hvaležno, če se bomo vsaj poskusili izogibati hrani, ki zastruplja glavne organe.

Čiščenje organizma lahko opravimo na več načinov. Lahko opravimo popolni post in nekaj dni uživamo samo tekočino, ali pa opravljamo razstrupljanje po kakšni priznani dieti. Priljubljena so tudi zdravilna zelišča, sadje in zelenjava, ki odvajajo vodo, ter razne kopeli, krtačenje telesa in še mnoge druge metode.

Za naše zdravje je najmanj nevarno, če se razstrupimo nežno, a vseeno učinkovito. Zaradi strupov v telesu, so najbolj obremenjena jetra, zato moramo temu organu posvetiti nekoliko več pozornosti. Nežno razstrupljanje pomeni, da se ne popolnoma odpovemo hrani, pač pa skrbno izbiramo, kaj bomo jedli. Za čiščenje organizma so idealne juhe, razni sadno zelenjavni napitki, zelenjava in začimbe.

Kako poteka uspešno čiščenje organizma?

Z razstrupljanjem izgubljamo odvečno tkivno tekočino, zaradi tega posledično tudi izgubljamo odvečne kilograme. Že po kakšnem dnevu bomo začutili, da smo razbremenili jetra in takoj bomo imeli več energije. Razstrupili bomo tudi črevesje in naredila se bo nova črevesna flora, mi pa ne bomo več napihnjeni.

Naš osebni zdravnik, naj nam v obdobju čiščenja pregleda kri, prav gotovo se bodo vrednosti krvnega  sladkorja in krvnih maščob, močno izboljšale.

Redno razstrupljanje nam koristi na vseh ravneh, med drugim tudi zmanjšuje tveganje za nastanek sladkorne bolezni in srčnega infarkta. Mogoče bomo pri uživanju skrbno izbranih živil, celo ugotovili preobčutljivost na katero od teh živil.

Pomembne prednosti razstrupljanja so tudi povečanje energije, lepa in napeta koža, boljša prekrvavljenost kože in prenehanje nekaterih kroničnih bolečin.

Čiščenje prebavnega trakta

K uspešnemu čiščenju celega organizma spada tudi čiščenje prebavnega trakta. Za naše zdravje je zelo pomembna urejena prebava in proces izločanja strupenih snovi iz prebavnega trakta.

Za nemoteno delovanje črevesja, imajo velik pomen vlaknine, ki ob stiku z vodo ustvarijo naraven gel, ki potem potuje po črevesju in nase veže črevesne obloge in strupene snovi. S tem postane blato mehkejše in lažje odvajamo. Pomembno je tudi da pijemo veliko tekočine, lahko vodo ali pa zeliščne čaje, ki jih pripravimo iz domačih zdravilnih rastlin.

Pri čiščenju črevesja bodimo previdni, saj lahko agresivno in dolgotrajno čiščenje črevesja poškoduje črevesno floro. Namesto agresivnega čiščenja črevesja, si raj privoščimo dan brez trde hrane in ga preživimo ob lahkih zelenjavnih juhah in sokovih. Pazimo da zaužijemo vsaj 2, 5 litra tekočine in da ta dan v telo vnesemo najmanj 700 kalorij. Posebej se moramo izogibati klistiranja, saj če to prepogosto počnemo, izgubimo naraven refleks iztrebljanja.

Čaj za čiščenje jeter in črevesja

Za blago čiščenje črevesja in za ohranjanje zdrave prebave, si pripravimo zeliščne čaje, ki ne bodo poškodovali črevesne flore. Čajne kure naj ne trajajo predolgo, saj se črevesje hitro očisti. Blage zeliščne čaje lahko ponudimo tudi otrokom, kadar imajo prebavne motnje.

Za otroke je najboljši kamilični čaj, vendar bodimo previdni, saj lahko tudi kamilice pri otrocih sprožijo alergijske reakcije. Za lajšanje prebavnih težav pri otrocih je primeren tudi čaj iz navadnega komarčka, janeža in navadne  kumine.

Janež čaj za čiščenje prebavnega trakta

Za čiščenje prebavnega trakta in za lajšanje krčev, si pripravimo čaj iz zvezdnatega janeža. Eno žličko posušenih janeževih plodov prelijemo s skodelico vrele vode, pokrijemo in pustimo učinkovati 10 minut. Nato čaj precedimo in rahlo ohlajenega počasi spijemo.

Čaj pijemo dvakrat na dan, eno skodelico pred obrokom. 

Klinčki za urejanje prebave

Za občasno čiščenje prebavnega trakta in za urejeno prebavo, skuhamo čaj iz dišečega klinčevca. Tri grame klinčkov stresemo v skodelico vode in kuhamo 10 minut. Nato čaj precedimo in vsak dan spijemo eno skodelico čaja.

Cimet za urejeno prebavo

Za čiščenje črevesja in za lajšanje težav s prebavo, si pripravimo čaj iz cejlonskega cimeta. 1 gram skorje cejlonskega cimeta prelijemo s skodelico vrele vode, pokrijemo in namakamo 10 minut. Nato čaj precedimo in pijemo 3 skodelice na dan. 

Zelenjava in sadje  za čiščenje telesa

Artičoka, Cynarae folium, je poznana zelenjava za čiščenje organizma. V cvetnih listih artičoke, se nahajajo derivati kafeoilkininske kisline in druge pomembne grenčine, ki sodelujejo pri razstrupljanju jeter in pri njihovi obnovi.

Grenčine spodbujajo delovanje žolča, uravnavajo prebavo maščob, znižujejo vrednost maščob in holesterola v krvi.

Ingver 

Ingver, je predvsem na Kitajskem, zelo cenjeno zdravilo za krepitev organizma. S svojim učinkovanjem krepi učinek drugih sestavin, preprečuje slabost, pospešuje prebavo in pomaga pri hujšanju. Sveži ingver spodbuja termogenezo, kar pomeni, da se kalorije izločajo skozi kožo v obliki toplote.

Za razstrupljanje in za pomoč pri hujšanju, uživamo čez dan toplo ingverjevo vodo, pred obrokom pa prežvečimo dve tanki rezini svežega ingverja z limoninim sokom. Za čiščenje telesa, lahko ingver dodamo v juho za raztapljanje maščob.

Jabolka

V jabolku je več kot 300 različnih bio snovi! Visoka vsebnost pektina nevtralizira škodljive v telesu in pospešuje njihovo izločanje.

Jabolka dobro vplivajo na živce, srčno žilni sistem in krepijo imunski sistem. Za čiščenje organizma preprosto vsak dan pojejmo eno kislo jabolko, izberemo takšno, ki je gojeno ekološko.

Vodna kreša

Vodna kreša, Nasturtium officinale,  vsebuje veliko vitamina C, vitamine skupine B, železo, kalcij, folno kislino in izredno pomembne glikozide gorčičnih olj. Zaradi gorčičnih olj, je kreša ostrega in pikantnega okusa.

Deluje odvajalno, kar pospeši proces razstrupljanja. Vodna kreša se uporablja tudi za razkuževanje in za blago spodbujanje presnove, ki tudi očisti kri. Primerna je tudi za krepitev imunskega sistema, posebej kadar želimo na hitro okrepiti odpornost.

Vodna kreša za hitro krepitev imunskega sistema

Svežo vodno krešo drobno narežemo in nato jedilno žlico kreše prelijemo z dvema skodelicama vrele vode. Pokrijemo in čez pet minut precedimo in še toplo popijemo. Po tem napitku bi se morali takoj počutiti bolje, v nasprotnem primeru postopek ponovimo čez 5 ur. 

Sveži sok vodne kreše

Prva pomoč za krepitev imunskega sistema je tudi sveži sok vodne kreše. Vsak dan spijemo 100 mililitrov svežega soka, ki ga razredčimo s petkratno količino mineralne vode ali pinjenca.  Pri uživanju svežega soka vodne kreše bodimo previdni, saj lahko močno vzdraži želodec.

Krešo lahko dodamo k raznim solatam, sezonskim juham ali skutnim namazom.

Paradižnik

V prehrano moramo vključiti veliko paradižnika, saj glede na raziskave, ščiti pred rakom in  boleznimi srca in ožilja. Zdravilni učinki paradižnika se skrivajo v fitokemikaliji likopin, ki varuje in spodbuja naš imunski sistem.

Likopin močno znižuje raven inzulina, ima pa tudi moč, da je sam paradižnik zaščiten pred glivicami in bakterijami.

Regrat 

Regrat nam je vsem dobro poznan, posebej regrat v solati. Regrat pa je tudi idealno živilo za razstrupljanje, saj čisti kri, pospešuje delovanje ledvic in pospešuje prebavo. Deluje podobno kot ginseng, saj nas pomlajuje in zavira staranje. Običajno uporabljamo liste regrata, a za razstrupljanje ima še večji učinek korenina regrata.

Nabiramo jih lahko od septembra do marca in jih uporabimo za pripravo čaja ali tinkture. Regrat vsebuje mnoge zdravilne učinkovine, najpomembnejše so grenčine, triterpenoidi, fitosterini, čreslovine, eterična olja, flavonoidi, holin in inulin. Vse učinkovine skupaj imajo izredno moč, predvsem pospešujejo pretok žolča in izločanje strupov iz telesa preko sečil.

Limona

Limona je verjetno najbolj poznano živilo za razstrupljanje. Limona vsebuje kombinacijo vitamina C in flavonoidov, ki imajo skupaj izjemen učinek na naše telo. Ko se odločimo za čiščenje organizma, moramo vedno vključiti limono.

Dovolj je sok limone in vrč sveže vode! Vodo z limono lahko pijemo cel dan, če želimo lahko damo limonin sok tudi v vročo vodo in dodamo žličko medu!

Jagodičevje 

Pri nas imamo v poletnem času na voljo veliko izbiro jagodičevja. Naberimo borovnice, gozdne jagode, robide in maline. Vsebujejo vitamine, minerale, vlaknine in izredno pomembne flavonoide in antocianine.

Za dobro prebavo v jagodičevju, skrbijo kisline, čreslovine in pektin. Te učinkovine krepijo imunski sitem in nas varujejo pred raznimi obolenji. V sezoni jagodičevja, eno jabolko zamenjamo za 150 gramov borovnic ali gozdnih jagod.  Vendar vseeno previdno!

Prevelike količine jagodičevja nam zaradi sadnega sladkorja ne bodo koristile, ker je namen razstrupljanja tudi uničenje glivic v črevesju.

Maline so močan antioksidant

Sočni rdeči sadeži maline so močan antioksidant, ki poleg antioksidantnega učinkovanja, sodelujejo tudi pri procesih, ki izboljšujejo asimilacijo kalcija. Za boljšo presnovo kalcija si lahko pomagamo z glicerinskim maceratom maline in s tem preprečimo nastanek osteoporze.

Macerat uživamo po kapljicah. 30 kapljic razredčimo v vodi in jih popijemo trikrat na dan, vedno pred obrokom. Malinin macerat lahko kombiniramo vrbinim glicerinskim maceratom.

Robida za boljše kosti

Robida spada med jagodičevje, ki spodbuja vezavo kalcija in tako upočasnjuje staranje kostnega tkiva. Robido za boljše kosti uživamo v obliki glicerinskega macerata, ki ga lahko za boljši učinek, kombiniramo z maceratom orjaške sekvoje.

Sekvojo povezujejo s simboli za dolgo življenje in trdno zdravje. Najbolje da izvedemo terapijo in uživamo ločeno po 50 kapljic dnevno kapljice macerata robide in macerata sekvoje, v trimesečnih ciklusih.

Česen

Česen je naravni antibiotik, zavira bakterije, viruse in nekatere parazite v telesu. Ima izredno moč, da aktivira čistilne jetrne encime. Strok česna vsebuje vitamine A, B in C, ter minerale kalij, jod, železo, kalcij, cink, selen in magnezij. Česen vedno uživamo svež, saj takoj, ko ga stremo, izgubi veliko učinkovitosti.

Česen ima izredno blagodejen vpliv na srce, posebej pri preprečevanju ateroskleroze. Znižuje raven holesterola v krvi in uravnava krvni tlak, kar prav tako pomaga pri preprečevanju ateroskleroze. 

Česen v mleku za zdravo srce

Za varovanje srca je priporočljivo uživanje svežega česna, čeprav mnogi tega ne zmorejo, saj lahko česen močno draži črevesno in želodčno sluznico. Namesto svežega česna lahko uživamo česen v obliki prehranskega dopolnila, ali pa si pripravimo česen v mleku.

Česen v mleku recept:

Štiri stroke česna skuhamo v 1/8 mleka, precedimo in pijemo na tešče.

Brokoli

Brokoli bi moral biti vsak dan na naših krožnikih! Vsebuje veliko kroma in zato znižuje holesterol in krvni sladkor. Prištevajo ga med živila, ki nas varuje pred rakom. Brokoli vsebuje mnoge minerale, ki razstrupljajo organizem, med drugim tudi kalij, kalcij in železo.

V brokoliju najdemo tudi veliko vlaknin in vitamine C, E,  provitamin A in koencim Q10, ki  nas pomlajuje. Za razstrupljanje lahko uporabimo tudi drugo zelenjavo iz družine križnic. Dobro se obnesejo ohrovt, zelje, cvetača, koleraba in brstični ohrovt. Vsa ta zelenjava je najboljša surova ali skuhana v jedeh na žlico.

Kislo zelje

Kislo zelje razkužuje prebavni sistem in obnavlja črevesno floro, zato je primerno tudi za shujševalno dieto. Vsebuje veliko vitamina C, ki nas ščiti pred okužbami in pomaga krepiti imunski sistem. Ima malo kalorij in veliko vitaminov in mineralov.

Med kisanjem zelja poteka mlečno kislinsko vrenje in zato kislo zelje vsebuje mlečno kislino, ki obnavlja črevesno sluznico. Vsebujem tudi vlaknine in probiotične bakterije, ki olajšajo izločanje strupov in uravnavajo peristaltiko.

Korenje

Korenje vsebuje karotene, ki imajo sposobnost, da lovijo proste radikale. Prosti radikali so agresivne kisikove molekule, ki uničujejo celice in dedno zasnovo. Korenje nas tudi ščiti pred UV žarki in raznimi obolenji.

Čili

Čili vsebuje učinkovino kapsaicin, ki je odgovorna za mnoge procese razstrupljanja. Telo se takoj po zaužitju čilija prične čistiti. Najprej se pričnemo potiti, iz oči nam pritečejo solze in pospeši se prekrvavitev.

Kapsaicin sproži tudi izločanje hormonov sreče, tako da da nam to živilo resnično polepša dan. Razstrupimo se in postanemo dobre volje!

Zelišča in začimbe za čiščenje organizma

Pri zakisanem telesu in upočasnjeni prebavi, si lahko pomagamo z uživanjem bazičnih živil. Bazična živila lahko uživamo v obliki zeliščne mešanice, kamor lahko vključimo naslednja zelišča in zelenjavo:

  • komarček, korenček in rdeča pesa
  • listi robide, kodrasta meta in rimska kumina
  • cvetje bezga, čaj iz zelenega ovsa in koriander
  • sladki koren, janež in regrat
  • pehtran, rožmarin in čemaž
  • žajbelj
  • kopriva
  • timijan
  • slezenovec, trpotec in rooibos
  • kamilica, preslica in čaj lapacho
  • ožepek, melisa in čili
  • klinčki, olje črne kumine in piment

Čemaž

Čemaž vsebuje žveplove spojine in je močan borec proti strupom v telesu. Odstranjuje težke kovine, nevtralizira proste radikale, krepi imunski sistem in nas varuje pred rakom.

Čemaž vsebuje učinkovino alicin, ki deluje kot naravni antibiotik, spodbuja tvorbo krvi , pospešuje krvni obtok in izločanje strupov iz organizma.

Z veliko vsebnostjo železa, čemaž pomlajuje celice, hormonske žleze, tkiva in vse organe.

Kopriva

Kopriva je prav gotov čudežna rastlina! Poleg razstrupljanja telesa nam lahko pomaga še pri mnogih drugih zdravstvenih težavah. V zeliščarstvu se kopriva zelo pogosto uporablja kot močan stimulans, ki pospešuje delovanje trebušne slinavke, saj spodbuja pretok sokov iz nje. Poleg tega je kopriva znano zelišče za pospeševanje delovanja jeter, pomaga pri boljšemu delovanju celega prebavnega trakta, blaži vnetja in krepi imunski sistem. 

Vse o koprivi preberite v članku: Kako uporabljamo koprivo v zdravilstvu in kulinariki?  

Koprivin čaj

Za razstrupljanje organizma s čajem iz kopriv potrebujemo:

  • 8 žlic svežih ali posušenih listov koprive
  •  1 lite vode

Liste koprive damo v večji lonec in jih prelijemo z litrom kropa, pokrijemo in pustimo stati deset minut. Nato poparek precedimo in vsak dan spijemo dva litra čaja. Terapijo izvajamo najmanj sedem dni. Čeprav se sliši veliko tekočine, bosta dva litra koprivnega čaja odplaknila strupe iz naše telesa in kmalu se bomo počutili neizmerno bolje.

Čaj za krepitev imunskega sistema:

Za krepitev imunskega sistema je najboljši koprivin čaj! Žlico drobno sesekljanih svežih listov koprive prelijemo s skodelico vrele vode. Pokrijemo in pustimo počivati pol ure, nato čaj precedimo. V skodelico koprivnega čaja dodamo še žličko svežega limoninega soka.

Čaj pijemo trikrat na dan, po dve tednih čajno kuro za nekaj časa prekinemo.

Breza

Breza, Betula pendula, je pogosto prezrto zdravilno zelišče. Pri brezi so zdravilni mladi listi, ki jih nabiramo pomladi in lubje, ki ga olupimo s posekanih dreves. Posušene mlade liste brez uporabljamo za čaje in za izdelavo tinktur in prehranskih dopolnil. Brezovo lubje posušimo in ga pripravljamo kot prevretek.

V mladih listih breze so najbolj pomembni flavonoidi, v prvi vrsti hiperozid in rutozid. Flavonoidi blažijo vnetja v telesu in odvajajo vodo iz telesa. Listi in lubje breze vsebujejo tudi fenolne kisline, čreslovine, metilsalicilat in tudi precej vitamina C.

Mladi brezovi listi zaradi velike vsebnosti flavonoidov iz našega telesa odstranjujejo odvečno tekočino in hkrati umirjajo vnetja. Čaj iz brezovih listov tudi uničuje bakterije in viruse v sečilih ter ledvicah.   Zaradi tega brezov čaj uporabljamo pri blagih okužbah sečil, kot sta vnetje sečnega mehurja in sečevoda. Pomaga tudi pri sečnih in ledvičnih kamnih, hkrati pa zmanjšujejo kopičenje vode v tkivu.

Poparek iz mladih brezovih listov

Pri manjših vnetjih sečil, pri sečnih in ledvičnih kamnih in za odvajanje vode in strupenih snovi iz telesa, si pripravimo poparek iz mladih brezovih listov.

Naberemo mlade brezove liste in jih posušimo. Dva ali tri grame posušenih listov, ki jih prej natrgamo na majhne koščke, prelijemo s skodelico vrele vode in pokrijemo. Počakamo 15 minut in ga precedimo. Čaj ohladimo na 40 stopinj C, dodamo jedilno sodo bikarbono ( 1 gram na liter ). Vsak dan pred jedjo popijemo 3 skodelice čaja na dan. 

Oglejte si še nekaj živil, ki so primerna za čiščenje organizma:

Deli naprej